
Kompleksowo ubezpieczony rower i rowerzysta
- On 24 października, 2019 /
- In porady
Analizując statystyki śmiało można stwierdzić, że jazda na rowerze jest obok biegania najpopularniejszym sportem wśród Polaków. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że aktualnie około 70 % Polaków korzysta z rowerów. Regularną jazdę na rowerze deklaruje 70 proc. badanych. Przy czym z jednośladu systematycznie korzysta 22 proc. ankietowanych. Jak podają badania rower wykorzystywany jest głównie do jazdy rekreacyjnej oraz jako środek komunikacji. Dla co trzeciej osoby rower jest narzędziem do ćwiczeń. Ponieważ tak wielu z nas korzysta z roweru, warto uświadomić sobie że rynek rowerowy w Polsce jest wart ok. 1 mld złotych. Te statystyki plasują nas jako czwarty co do wielkości rynek rowerowym w Europie – po Włoszech, Niemczech i Holandii.
Coraz chętniej kupujemy nowe rowery, które są równie popularny wśród użytkowników, jak i wśród złodziei. Nasuwa się w takim razie pytanie dlaczego nie skorzystać z ubezpieczenia roweru i samego rowerzysty. Rynek ubezpieczeniowy wychodzi naprzeciw tym potrzebom i możemy ubezpieczyć rower nie tylko wtedy gdy jest garażowany, ale również podczas użytkowania.
Kradzieże rowerów odbywają się z piwnicy, balkonu, z klatki schodowej, sprzed pracy, sklepu czy uczelni. Najpewniejszą formą zabezpieczenia roweru jest ubezpieczenie go od tego zdarzenia. W przypadku kradzieży roweru, który był przypięty U-lockiem lub zapięciem składanym do stałego elementu, ubezpieczyciel wypłaca 100% sumy ubezpieczenia. W praktyce może to oznaczać wypłatę nawet wartości skradzionego roweru.
W skład dobrze skonstruowanego ubezpieczenia roweru powinno wchodzić:
- ubezpieczenie roweru od kradzieży bądź zniszczenia;
- ubezpieczenie OC rowerzysty
- ubezpieczenie NNW rowerzysty
- bezpłatna pomoc rowerowa (Assistance) w sytuacji awarii roweru na terenie całej Polski (25 km od miejsca zamieszkania).
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC rowerzysty, zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas jazdy na rowerze. Zabezpiecza Cię i zostanie wypłacone, gdy spowodujesz wypadek np.: potrącisz pieszego lub uszkodzisz coś jadąc rowerem, prowadząc go, a nawet wsiadając lub zsiadając z niego (np. zarysujesz karoserię czyjegoś auta).
Ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwego wypadku, czyli NNW, zabezpiecza Cię w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała. Oznacza to, że jeśli w czasie jazdy rowerem doznasz uszkodzenia ciała lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. złamiesz rękę, nogę, skręcisz kolano, wypłacimy należne od innych ubezpieczeń wypadkowych odszkodowanie.
Oczywiście w tym miejscu gorąco zachęcam do rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie wypadkowe. Ważne jest aby je mieć nie tylko w czasie jazdy rowerem ale podczas uprawiania innych aktywności sportowych i w codziennym życiu. Przecież skręcić nogę, lub złamać rękę można po porostu potykając się na spacerze. Warto rozszerzyć ubezpieczenie wypadkowe o koszty rehabilitacji, koszty leczenia i operacji plastycznych, ponieważ na wszystkie te zabiegi czeka się dziś bardzo długo chcąc korzystać z państwowej służby zdrowia. Mając indywidualnie dobrany zakres ochrony wypadkowej będziemy mogli skorzystać prywatnie, a koszty zostaną nam zwrócone zgodnie z fakturami.
Warto też poszukać takiego ubezpieczyciela, który zwróci koszt uszkodzonych ubrań lub innych części garderoby, które poprawiają bezpieczeństwo podczas jazdy. Mogą to być na przykład: kask, kamizelka odblaskowa, rękawice rowerowe, ochraniacze, okulary przeciwsłoneczne czy obuwie.
Co zrobić, gdy stanie się najgorsze i ukradną Tobie rower? W pierwszej kolejności zgłoś to na policję (masz na to 3 dni). Pamiętaj, aby po zgłoszeniu na policji uzyskać protokół, który powinien zawierać opis sposobu, w jaki rower był zabezpieczony. Następnie zadzwoń pod numer infolinii Asistance podany na polisie lub skontaktuj się ze swoim doradcą i poinformuj nas o kradzieży (masz na to 7 dni od zdarzenia).
0 Comments